Kompletny Przewodnik Po Stosowaniu Retinolu na Trądzik

Nie brakuje popartego naukowo szumu wokół przyczyn i sposobów leczenia trądziku. Jednak jednym z mniej znanych miejscowych zabiegów, które mogą pomóc zmniejszyć ślady po trądziku, jest retinol. Ten potężny składnik jest gotowy dostarczyć wszystko, od przeciwstarzeniowego wzmocnienia kolagenu po pomoc w obrocie komórek skóry.

Jednak w przeciwieństwie do ulubionego kremu nawilżającego lub kremu z filtrem przeciwsłonecznym, produkty z retinolem nie są przeznaczone do nakładania dwa razy dziennie.

Aby w pełni wykorzystać zalety tego składnika - bez przytłaczania skóry - warto zapoznać się z jego działaniem i interakcjami z innymi składnikami pielęgnacyjnymi. Na szczęście wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak prawidłowo stosować retinol, jest już w jednym miejscu, w tym przewodniku na temat stosowania retinolu na trądzik. Więc czytaj dalej.

Czym Jest Retinol?

Retinol jest formą witaminy A o wielu zastosowaniach w pielęgnacji skóry. Jest stosowany w leczeniu trądziku i ma działanie przeciwstarzeniowe. Retinol można kupić bez recepty lub udać się do lekarza, aby omówić, w jaki sposób retinol może najlepiej pasować do rutynowej pielęgnacji skóry. Lekarz może przepisać leki zawierające wyższe stężenia retinoidów niż te dostępne bez recepty.

Retinol jest lekiem stosowanym miejscowo, co oznacza, że nakłada się go na skórę. Retinol występuje w wielu formach, w tym:

 • Kremy
 • Żele.
 • Balsamy.
 • Maści.
 • Serum.

Retinol jest również czasami stosowany jako składnik produktów kosmetycznych.

Jak Retinol Wpływa na Skórę?

Retinol zwiększa produkcję komórek skóry (proliferację). Pomaga odblokować pory. Retinol złuszcza również skórę i zwiększa produkcję kolagenu, co może zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, nadając skórze świeższy, jędrny wygląd.

Powinieneś także zbadać najlepsze maści na trądzik bez recepty, próbując leczyć trądzik. 

Jakie Są Rodzaje Produktów z Retinolem?

Leki nakładane na skórę nazywane są “miejscowymi”. Dostępnych jest wiele miejscowych produktów retinoidowych, w tym:

 • Adapalen (Differin®, Epiduo®).
 • Alitretynoina (Panretin®).
 • Beksaroten (Targretin®).
 • Tazaroten (Tazorac®, Avage®).
 • Tretynoina (Atralin®, Avita®, Refissa®, Renova®, Retin-A®, Tretin-X®).

Jak Długo Trwa Działanie Retinolu?

Retinol zaczyna działać w komórkach od razu, ale minie kilka tygodni, zanim zauważysz poprawę w wyglądzie i dotyku skóry. W rzeczywistości stan skóry może początkowo wyglądać gorzej, gdy dostosujesz się do nowego schematu.

Co Leczy Retinol?

Kilka dostępnych bez recepty produktów z retinolem jest sprzedawanych w celu poprawy wyglądu skóry. Jeśli nie zadziałają, możesz skonsultować się z dermatologiem (lekarzem specjalizującym się w chorobach skóry) w sprawie produktów na receptę, które są bardziej skuteczne. 

Badania pokazują, że retinoidy stosowane miejscowo mogą pomóc w leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych i rozstępów. Retinol ma również działanie przeciwstarzeniowe. W szczególności retinol jest dobry na następujące schorzenia:

Retinol na Trądzik

Trądzik jest powszechną chorobą skóry. Kiedy pory zostają zablokowane przez martwe komórki naskórka i/lub oleje, mogą pojawić się zaskórniki, zaskórniki białe lub inne rodzaje pryszczy. Retinol działa na trądzik, zapobiegając zatykaniu porów. Przez pierwsze kilka miesięcy kuracji nadal mogą pojawiać się pryszcze – skóra może nawet wyglądać gorzej (jest to czasami określane jako oczyszczanie retinolem). Ale jeśli będziesz się trzymać, zobaczysz czystszą skórę.

Retinol na Blizny Potrądzikowe

Blizny potrądzikowe powstają w wyniku urazów i stanów zapalnych. Te różowe, czerwone lub ciemne plamy na skórze mogą pojawiać się w miarę gojenia się trądziku i mogą utrzymywać się przez kilka tygodni. 

Ponadto wyrywanie lub wyskakiwanie pryszczy powoduje większe obrażenia skóry i może pozostawić trwałe blizny. Miejscowe leczenie retinolem może pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny związany z wypryskami i zapobiec dalszym wypryskom. Jednak miejscowe leczenie retinolem nie zawsze działa na poważne blizny potrądzikowe, które są zapadnięte lub uniesione.

Retinol na Ciemne Plamy

Ciemne plamy (przebarwienia) mogą pojawić się w wyniku uszkodzenia skóry przez słońce. Jeśli masz jasne lub ciemnobrązowe plamy na twarzy, dłoniach, szyi lub ramionach, oznacza to nagromadzenie melaniny, która nadaje skórze kolor (pigment). 

Nazywane również plamami słonecznymi, plamami starczymi i plamami wątrobowymi, plamy te są bezbolesne, ale jeśli nie podoba ci się ich wygląd, istnieją procedury i miejscowe zabiegi, które mogą pomóc. 

Niektóre osoby uważają, że retinol stosowany miejscowo rozjaśnia plamy skórne, choć trwa to kilka miesięcy i może być drażniące dla skóry. Dobrym pomysłem jest wizyta u dermatologa (lekarza specjalizującego się w chorobach skóry), jeśli martwisz się ciemnymi plamami.

Jak Stosować Retinol?

Przed pierwszym użyciem produktu z retinolem należy wypróbować niewielką ilość na małym obszarze skóry (test płatkowy), aby sprawdzić, czy wystąpią jakiekolwiek negatywne reakcje. Jeśli po kilku dniach plaster na skórze nie będzie bardzo zaczerwieniony lub swędzący, możesz dodać retinol do rutynowej pielęgnacji skóry przed snem.

Aby stosować retinol, należy postępować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu lub zaleceniami lekarza. Ogólnie rzecz biorąc, oto kroki, które należy podjąć:

 • Oczyść skórę delikatnym środkiem myjącym i osusz ją. Nie szoruj skóry podczas stosowania produktów z retinolem.
 • Nałóż retinol cienką warstwą na całą twarz (uważaj, aby nie dostał się do ust, nosa i oczu). Należy stosować dawkę wielkości ziarnka grochu. Przez pierwsze kilka tygodni kuracji retinol należy stosować tylko co drugi dzień.
 • Na koniec zastosuj krem nawilżający do twarzy, który nie zatyka porów (niekomedogenny).

Jak Często Można Stosować Retinol?

Ponieważ retinol może podrażniać skórę, najlepiej zacząć powoli. Po przeprowadzeniu testu płatkowego można stosować produkt raz na kilka dni, a następnie stopniowo zwiększać jego częstotliwość do jednego lub dwóch razy dziennie. 

Na początku może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, ale objawy te ustępują, gdy skóra przyzwyczaja się do leczenia.

Jakie Są Zalety Retinolu?

Retinol ma wiele zalet oczyszczających i przeciwstarzeniowych. Retinol zwiększa grubość i elastyczność skóry, spowalnia produkcję melaniny, zmniejsza stan zapalny i zapobiega zatykaniu porów.

Jakie Są Skutki uboczne Stosowania Retinolu?

Skutki uboczne miejscowego leczenia retinolem są zwykle tymczasowe. Obejmują one:

 • Sucha, podrażniona skóra.
 • Swędzenie lub pieczenie.
 • Zaczerwienienie, łuszczenie się, łuszcząca się lub łuszcząca się skóra.
 • Oparzenia słoneczne.

Te działania niepożądane powinny stopniowo ustępować w miarę przyzwyczajania się skóry do nowego leczenia.

 

Jak Radzić Sobie ze Skutkami Ubocznymi Retinolu?

Wprowadzenie niewielkich zmian w rutynowej pielęgnacji skóry może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie, które mogą wystąpić podczas stosowania retinolu. Pomocne może być

 • Stosowanie tylko jednego produktu z retinolem na raz.
 • Stosowanie retinolu co drugi dzień, a nie codziennie.
 • Odczekać 30 minut po umyciu twarzy przed nałożeniem produktu z retinolem.
 • Unikać produktów z retinolem w przypadku oparzeń słonecznych, popękanej skóry lub innych podrażnień skóry.
 • Stosuj filtry SPF 30 i noś odzież chroniącą przed słońcem oraz kapelusze, aby ograniczyć ekspozycję na słońce.
 • Zapytaj swojego lekarza o najlepszy czas na stosowanie kremu nawilżającego w ramach rutynowej pielęgnacji skóry.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *