Trądzik Na Policzkach: Jakie są Jej Przyczyny i Jak z Nią Walczyć?

Trądzik jest zawsze uciążliwy, niezależnie od tego, czy pojawia się niespodziewanie przed randką, czy utrzymuje się przez lata. Większość reaguje stosując ekstremalne i niepotrzebne zabiegi na skórę lub nakładając makijaż, aby ukryć wypryski. Może to jednak tylko pogorszyć sytuację.

Zamiast tuszować problem, przyjrzyj się bliżej temu, gdzie trądzik pojawia się na Twojej twarzy. Dlaczego? Lokalizacja trądziku mówi wiele o tym, co może go powodować.

 

Jeśli zauważysz, że trądzik występuje tylko na policzkach i nie możesz dowiedzieć się, jak pozbyć się trądziku na policzkach, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Nasz kompleksowy przewodnik wyjaśnia, dlaczego możesz mieć trądzik na policzkach i jak się go pozbyć.

Trądzik Policzkowy Czy Trądzik Różowaty?

Jeśli masz zaczerwienienia, wypryski i podrażnienia na twarzy, możesz mieć trądzik policzkowy, ale może to być również trądzik różowaty. Chociaż trądzik policzkowy i trądzik różowaty są często mylone, ponieważ wykazują podobne objawy, wymagają różnych metod leczenia. W rzeczywistości stosowanie leków na trądzik różowaty może pogorszyć jego stan.

Ustalenie, czy masz trądzik różowaty, czy trądzik policzkowy, jest najważniejszą częścią znalezienia odpowiedniego leczenia dla twojego stanu skóry. Jeśli uważasz, że masz trądzik różowaty, powinieneś udać się do dermatologa w celu uzyskania diagnozy i zaleceń dotyczących leczenia.

Jeśli uważasz, że masz trądzik policzkowy, czytaj dalej, aby lepiej zrozumieć, co powoduje wypryski i jak je leczyć.

Przyczyny Trądziku na Policzkach

Zanim pomożemy Ci dowiedzieć się, jak pozbyć się trądziku na policzkach, musisz zrozumieć przyczyny trądziku – w szczególności wyprysków, których doświadczasz na policzkach.

Niezależnie od tego, czy naturalnie masz skórę suchą, mieszaną czy tłustą, trądzik na policzkach jest zazwyczaj produktem ubocznym środowiska, w tym następujących czynników.

Przyczyna trądziku na policzkach #1: Brudne poszewki na poduszki i prześcieradła

Weź pod uwagę swoje prześcieradła. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale Twoja pościel może być czynnikiem przyczyniającym się do powstawania pryszczy na policzkach. W krótkim czasie prześcieradła stają się wylęgarnią paskudnych grzybów, bakterii, kurzu, brudu, pyłków i wielu innych alergenów, które zagnieżdżają się w prześcieradłach.  Ohyda!

I nie chodzi tylko o prześcieradła, ale także o poszewkę na poduszkę. Pomyśl o tym – Twoja poszewka na poduszkę dotyka Twojej twarzy, szyi i włosów przez około siedem lub więcej godzin każdej nocy.

Oznacza to, że Twoje ciało przenosi wszelkie zanieczyszczenia i bakterie, które przeniosłeś przez cały dzień na prześcieradła. Możliwe jest również, że olej z włosów wejdzie w kontakt z twarzą, pogarszając problem u osób z tłustą skórą.

Przyczyna trądziku na policzkach nr 2: dotykanie twarzy

Przez cały dzień nasze dłonie zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia i alergeny, niezależnie od tego, czy dotykamy klawiatury, gąbki kuchennej, czy korzystamy ze smartfona. Im częściej dotykamy twarzy, tym więcej bakterii, brudu i alergenów ma z nią kontakt. 

Pomiędzy myciami substancje te mają czas na przeniknięcie do skóry, potencjalnie zatykając pory i przyczyniając się do powstawania wyprysków.

Przyczyna trądziku na policzkach #3: Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Wiele osób przesadnie reaguje na trądzik, intensywnie szorując trądzik na policzkach. To błąd! Skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa, co oznacza, że zawsze należy być wobec niej delikatnym.

Częścią problemu mogą być również stosowane produkty do pielęgnacji skóry. Jeśli używasz produktów do pielęgnacji skóry lub makijażu, które zawierają składniki takie jak alkohol i syntetyczne substancje zapachowe, mogą one podrażniać skórę lub zatykać pory.

Przyczyna trądziku na policzkach #4: Nieprawidłowa technika golenia

Technika golenia może powodować podrażnienia i zwiększać ryzyko wrastania włosków.

Przyczyna trądziku na policzkach #5: odżywianie

Jeśli masz trądzik na policzkach, Twoja dieta może mieć z tym coś wspólnego. Podczas gdy debata na temat związku między dietą a trądzikiem trwa, dieta może być związana z trądzikiem na kilka sposobów.

Nie jest to przyjemne, ale dostosowanie diety może znacząco wpłynąć na cerę. 

Przyczyna trądziku na policzkach #6: Zmiany hormonalne

Podobnie jak w przypadku wyprysków w dowolnym miejscu na twarzy i ciele, zmiany hormonalne są zwykle jednym z największych czynników wpływających na to, kiedy i czy wystąpi trądzik.

Dlatego wiele osób ma najgorsze wypryski w okresie dojrzewania lub ciąży.

Przyczyna trądziku na policzkach #7: Problemy metaboliczne

Jeśli masz problemy metaboliczne, jednym z objawów może być trądzik. Dzieje się tak dlatego, że występują zakłócenia w naturalnych procesach organizmu, które powodują stan zapalny, w tym wypryski trądziku na twarzy.

Inne czynniki mogą również odgrywać rolę w rozwoju trądziku na policzkach. Wypryski mogą być nawet spowodowane stresem lub rutyną treningową. Na szczęście wiele z tych czynników można kontrolować.

Jak Zapobiegać Trądzikowi na Policzkach

Próbujesz zawęzić, jak pomóc trądzikowi policzkowemu lub nawet jak pozbyć się trądziku policzkowego raz na zawsze? Jeśli uważasz, że jedna z powyższych przyczyn jest winowajcą trądziku na policzkach, wprowadzenie poniższych zmian może pomóc pozbyć się trądziku na policzkach:

Leczenie trądziku na policzkach #1: Pierz prześcieradła i poszewki na poduszki

Aby pozbyć się trądziku na policzkach, zaleca się pranie pościeli co najmniej raz w tygodniu w celu utrzymania zdrowej skóry.  Jeśli jesteś szczególnie podatny na trądzik, spróbuj spać z czystym ręcznikiem na poszewce na poduszkę i zmieniaj go codziennie lub zmieniaj samą poszewkę na poduszkę.  Jeśli masz długie włosy, zwiąż je na czubku głowy, aby uniknąć kontaktu z twarzą, szyją i plecami.

Leczenie trądziku na policzkach #2: Unikaj dotykania twarzy

Powinieneś unikać dotykania twarzy tak często, jak to możliwe, więc powinieneś przestać opierać ręce na brodzie i policzkach. Oprócz nie dotykania twarzy, należy często myć ręce między czynnościami, aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia bakterii, olejków i brudu na twarz.

Leczenie trądziku na policzkach #3: Popraw swoją rutynę pielęgnacji skóry

Zmagając się z trądzikiem na policzkach, warto zacząć od rutynowej pielęgnacji skóry. Będziesz chciał połączyć kilka różnych produktów, aby upewnić się, że Twoja skóra jest czysta, pielęgnowana i odżywiona odpowiednimi składnikami. 

Ostre chemikalia mogą powodować nadmierne wysuszenie i zaczerwienienie, pogarszając cerę.

Co więc składa się na dobrą rutynę pielęgnacji skóry w przypadku trądziku na policzkach?

Zacznij od dobrego środka oczyszczającego

Po pierwsze, chcesz mieć pewność, że używasz delikatnego wegańskiego środka czyszczącego. Podczas mycia twarzy należy delikatnie wcierać środek czyszczący w twarz, a następnie osuszyć skórę. Celem jest usunięcie brudu i nadmiaru tłuszczu ze skóry bez jej podrażniania lub nadmiernego wysuszania.

Mycie twarzy może wydawać się proste, ale wiele osób robi to źle. Dowiedz się więcej o tym, jak prawidłowo myć twarz.  

Jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji skóry, należy używać środków oczyszczających i nawilżających, które nie są komedogenne (nie zatykają porów) i nie podrażniają skóry. Produkty z naturalnymi składnikami, takimi jak ogórek, zielona herbata i rumianek, mogą oczyszczać, łagodzić i odświeżać skórę bez jej podrażniania.

Możesz polubić nasz delikatny pieniący się produkt oczyszczający, który doskonale nadaje się do skóry trądzikowej i tłustej. 

Użyj produktu do Leczenia trądziku

Po oczyszczeniu twarzy użyj produktu do leczenia trądziku, który leczy trądzik bez powodowania dodatkowych podrażnień. 

Ukojenie i Nawilżenie

Chociaż etap leczenia trądziku ma kluczowe znaczenie dla usunięcia trądziku na policzkach, podobnie jest z ostatnim krokiem. Skóra może również potrzebować dodatkowego nawilżenia i składników, które pomogą ją ukoić i uspokoić. 

Oczyść Swoją rutynę makijażu

Kiedy nie możesz dowiedzieć się, jak pozbyć się trądziku na policzkach, kuszące może być nakładanie makijażu. Chociaż może to tymczasowo zatuszować problem i sprawić, że poczujesz się pewniej, może to przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli nie będziesz ostrożna. Jeśli zamierzasz nosić makijaż, aby ukryć trądzik na policzkach, powinnaś:

Zawsze dokładnie myć twarz przed siłownią i przed pójściem spać

 • Regularnie czyścić pędzle do makijażu
 • Używać niekomedogennego makijażu
 • Używać nawilżającego podkładu, takiego jak Primed & Ready, aby przygotować skórę do nieskazitelnej aplikacji makijażu i utrzymać nawilżenie skóry przez cały dzień.

Leczenie trądziku na policzkach #4: Stosuj odpowiednią technikę golenia

Jeśli golisz twarz, być może robisz to w niewłaściwy sposób.  Z goleniem twarzy należy zawsze obchodzić się ostrożnie.  Zwłaszcza w przypadku mężczyzn włosy mają tendencję do gęstnienia, a pory są bardziej podatne na stany zapalne.  Aby uniknąć wrastających włosków i trądziku, wykonaj kilka prostych kroków:

 • Spryskaj twarz ciepłą wodą, aby otworzyć pory.
 • Używaj kremu do golenia przeznaczonego do ochrony skóry w zależności od jej typu. W przypadku większości typów skóry maszynka do golenia z jednym ostrzem zapobiega zatykaniu porów martwym naskórkiem.
 • Używaj naturalnych środków ściągających, takich jak oczar wirginijski, aby oczyścić i odświeżyć pory.
 • Podczas golenia należy zawsze podążać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Podążanie pod prąd może zapewnić dokładniejsze golenie, ale może prowadzić do podrażnień i zwiększać ryzyko wrastania włosków.

Leczenie trądziku na policzkach #5: Dostosuj dietę

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się trądziku na policzkach, pomocne może być wprowadzenie następujących zmian w diecie:

 1. Wyeliminuj niestrawność: Niestrawność jest oznaką, że organizm ma trudności z prawidłowym przetwarzaniem żywności. Może brakować wody, błonnika lub bakterii jelitowych do trawienia pokarmu. Może to powodować stany zapalne, ryzyko alergii pokarmowych i trudności z przetwarzaniem cukru, co spowoduje wzrost insuliny i może przyczynić się do nadmiernej produkcji sebum, co może prowadzić do zaostrzeń trądziku. Nawadniaj się, jedz więcej błonnika i spróbuj jeść probiotyki, takie jak jogurt lub kombucha, aby wyeliminować niestrawność.
 2. Ogranicz spożycie cukru: Zmniejsz spożycie słodyczy, przetworzonych węglowodanów i słodkich napojów. Zastąp je niesłodzonymi napojami i pełnowartościową żywnością. Jeśli uwielbiasz słodycze, spróbuj zaspokoić głód pysznymi jagodami lub truskawkami.
 3. Włącz warzywa liściaste: Niezbędne witaminy i minerały mają kluczowe znaczenie dla zdrowia skóry.  Substancje takie jak witamina E lub kwasy tłuszczowe Omega-3 przyczyniają się do produkcji tkanek skóry i eliminacji stanów zapalnych.  Odpowiednią równowagę składników odżywczych można znaleźć w naturalnych warzywach i zieleni, które mogą sprawić, że skóra będzie żywa i wolna od trądziku.
 4. Rozważ przyjmowanie suplementów: Może to pomóc skorygować niedobory witamin i minerałów, które mogą prowadzić do problemów skórnych, ale może również pomóc zlikwidować czynniki obciążające, uspokoić i odżywić skórę.

Leczenie trądziku na policzkach #6: Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych

Od dawna toczy się debata na temat tego, czy antykoncepcja pomaga czy pogarsza trądzik. W przypadku niektórych kobiet przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może pomóc w regulacji hormonów i pozbyciu się trądziku na policzkach. Jeśli rozważasz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych na trądzik, chcesz wybrać taki, który ma odpowiednią ilość estradiolu i niski poziom progestyny. Zanim spróbujesz kontrolować trądzik za pomocą środków antykoncepcyjnych, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Leczenie trądziku na policzkach #7: Szukaj leczenia zaburzeń metabolicznych

Podjęcie leczenia zaburzeń metabolicznych może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować wypryski, w tym te na policzkach, ponieważ łagodzisz podstawowy problem.

Często, aby pozbyć się trądziku na policzkach, należy zastosować kilka z tych rozwiązań.

Co Zrobić, Jeśli Moja Skóra nie Reaguje na te Zabiegi?

Jeśli Twoja skóra nie reaguje na te zabiegi, powinieneś zwrócić się o pomoc do dermatologa. Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii istnieje kilka powodów, dla których możesz nie widzieć rezultatów, ale lekarz może przeprowadzić testy w celu ustalenia, czy masz problemy metaboliczne lub zaburzenia hormonalne, które powodują te problemy.

Możesz także wypróbować zabiegi DIY. Istnieje wiele maseczek na twarz, peelingów i zabiegów miejscowych, które mogą pomóc w walce z trądzikiem na policzkach, ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre składniki (takie jak cytryna lub soda oczyszczona) mogą powodować podrażnienia i nasilać wypryski.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *