Jak Dbać o Swoją Skórę

Możesz podejrzewać, że masz suchą, tłustą lub wrażliwą skórę, ale czy naprawdę znasz swój typ skóry? Znajomość Twojego prawdziwego typu skóry może być pomocna następnym razem, gdy będziesz w alei kosmetyków. W rzeczywistości, stosowanie niewłaściwych produktów – lub nawet popularne internetowe hacki – dla Twojego typu skóry może pogłębić trądzik, suchość lub inne problemy skórne.

Czytaj dalej, aby się dowiedzieć:

jak zbudować swoją własną rutynę pielęgnacji skóry
jak leczyć określone problemy skórne, takie jak trądzik czy blizny
które majsterkowicze nie są zdrowe, nawet jeśli wydają się działać.

Najlepsze Produkty dla Skóry w Polsce

Budowanie codziennej rutyny pielęgnacji Skóry

Bez względu na rodzaj skóry, codzienna rutyna pielęgnacji może pomóc w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia skóry i poprawić konkretne problemy, takie jak trądzik, blizny i ciemne plamy. Codzienna rutyna pielęgnacji skóry ma cztery podstawowe kroki, które możesz wykonać raz rano i raz przed snem.

1. Oczyszczanie: Wybierz środek czyszczący, który nie pozostawia skóry napiętej po umyciu. Oczyść twarz nie więcej niż dwa razy dziennie lub tylko raz, jeśli masz suchą skórę i nie nosisz makijażu. Unikaj mycia z powodu tego piskliwego uczucia czystości, ponieważ oznacza to, że naturalne olejki Twojej skóry znikają.

2. Serum: Serum z witaminą C, czynnikami wzrostu lub peptydami byłoby lepsze rano, pod kremem przeciwsłonecznym. W nocy, retinol lub retinoidy na receptę działają najlepiej. Makeup Artist’s Choice posiada skuteczne serum z witaminą C i E oraz retinol.

3. Nawilżacz: Nawet skóra tłusta potrzebuje preparatu nawilżającego, ale używaj takiego, który jest lekki, oparty na żelu i niekomedogenny lub nie blokuje porów, jak balsam do twarzy CeraVe. Skóra sucha może korzystać z większej ilości kremów nawilżających na bazie śmietany, takich jak MISSHA Super Aqua Cell Renew Snail Cream. Większość marek oznakowuje swoje produkty jako żel lub krem na opakowaniu.

4. Krem z filtrem przeciwsłonecznym: Nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym z co najmniej 30 SPF 15 minut przed wyjściem na zewnątrz, ponieważ aktywacja filtra przeciwsłonecznego trwa chwilę. Ciemniejsze odcienie skóry faktycznie wymagają większej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ przebarwienia są trudniejsze do skorygowania. Wypróbuj filtr przeciwsłoneczny EltaMD, który oferuje szerokie spektrum ochrony UVA/UVB i jest zalecany przez Skin Cancer Foundation.

Wybierz produkty, które pasują do typu i wrażliwości Twojej skóry i pamiętaj o przeczytaniu etykiet. Niektóre produkty, takie jak retinol lub retinoidy na receptę, powinny być stosowane tylko na noc.

Zacznij od podstawowej i prostej procedury, aby zobaczyć jak Twoja skóra reaguje. Kiedy już będziesz czuła się komfortowo, możesz dodać dodatkowe produkty, takie jak eksfolianty, maseczki i zabiegi punktowe, aby poprawić zdrowie Twojej skóry.

Nie zapomnij też o testach naprawczych nowych produktów, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że masz wrażliwą skórę. To pomoże Ci zidentyfikować potencjalne reakcje alergiczne.

Aby przetestować nowy produkt:

 • Nałóż niewielką ilość produktu na swoją skórę w dyskretnym miejscu, takim jak wnętrze nadgarstka lub wewnętrzne ramię.
 • Odczekaj 48 godzin, aby sprawdzić, czy wystąpiła reakcja.
 • Po 96 godzinach od nałożenia produktu sprawdź, czy nie wystąpiła reakcja opóźniona.

Reakcja alergiczna może obejmować podrażnienie, zaczerwienienie, małe uderzenia lub swędzenie. Jeśli zauważysz te objawy, umyj badane miejsce wodą i delikatnym środkiem czyszczącym. Następnie zwróć produkt i wypróbuj inny, który lepiej pasuje do Twojego typu skóry.

Jak leczyć problemy skórne

Istnieją sposoby na rozwiązanie problemów skórnych bez uszkodzenia skóry. Pamiętaj tylko o zasadzie numer jeden w zakresie pielęgnacji skóry: Nie wybieraj! Zrywanie przy trądziku, zaskórnikach, strupkach lub innych problemach skórnych może powodować otwarte rany lub ciemniejsze plamy skórne znane jako przebarwienia. Otwarte rany mogą prowadzić do infekcji, więcej trądziku lub blizn. Im głębsza rana, tym bardziej prawdopodobna jest blizna na skórze.

Oto kilka popartych naukowo sposobów leczenia obszarów problemowych.

Trądzik

Leczenie trądziku zależy od tego, jak głęboki lub poważny jest twój trądzik. Ogólna pielęgnacja skóry jest najważniejszym krokiem w leczeniu trądziku, ale dla łagodnego trądziku można użyć produktów bez recepty z lokalnej drogerii, takich jak:

 • kwas salicylowy (podkładki do leczenia trądziku Stridex o maksymalnej wytrzymałości)
 • nadtlenek benzoilu (Czysty i klarowny persa-żel 10 lek na trądzik)
 • alfa-hydroksykwasy
 • adapalen
 • olejek z drzewa herbacianego

Po użyciu tych produktów należy zawsze rano nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ mogą one powodować dodatkową wrażliwość skóry.

Dla natychmiastowych, zapalnych i pojedynczych pryszczyków, można również spróbować plastry trądzikowe lub naklejki. Są to wyraźne, grube plastry, które działają jak zabiegi punktowe wspomagające gojenie się przebarwień i zapobiegające infekcjom. Jak bandaże pęcherzowe, plastry trądzikowe wyciągają płyn, czasami na noc. Najlepiej używać ich przed snem, ponieważ makijaż nie może ich pokryć.

Sebaceous filaments

Włókna łojowe to malutkie, cylindryczne rurki w porach, które są białawo-żółte. Są one często mylone z zaskórnikami, ale zaskórniki są w rzeczywistości rodzajem trądziku, który jest utleniony. Włókna sebum mogą sprawić, że Twoje pory będą wyglądały na większe, a Ty możesz być kuszony do ich usunięcia poprzez szczypanie skóry lub używanie pasków porów. Ale te metody mogą mieć więcej skutków ubocznych niż korzyści dla Twojej skóry, szczególnie jeśli nie robisz ich prawidłowo.

Nadgodziny mogą być również przyczyną:

podrażnienie .
otwarte pory i zakażenie
suchość
czerwoność
Obieranie
Preparaty miejscowe zawierające retinol lub retinoidy mogą pomóc w utrzymaniu czystości i czystości porów. Można również znaleźć korzyści z masażu twarzy olejkiem mineralnym lub rycynowym przez minutę.

Innym sposobem na usunięcie włókien łojowych jest użycie narzędzia do ekstrakcji. Jest to mały metalowy przyrząd z maleńkim okręgiem na końcu.

Najbezpieczniejszą metodą jest zlecenie estetykowi lub dermatologowi usunięcia ich dla Ciebie, ale możesz to zrobić również w domu:

 • Zacznij od czystej twarzy i narzędzia.
 • Delikatnie naciśnij koło wokół guza, aby zobaczyć, czy żarnik wyjdzie. Bądź ostrożna, ponieważ nadmierny nacisk może spowodować siniaki i blizny.
 • Następnie użyj toneru i nawilżacza.
 • Zawsze należy odkazić instrument przed i po użyciu alkoholu, aby zapobiec infekcjom.

Można również zobaczyć dodatkowe korzyści poprzez zastosowanie nadtlenku benzoilu po umyciu przed ekstrakcją.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *