Oliwa z Oliwek Na Odchudzanie: Czy to Działa?

Prawdopodobnie bez zastanowienia sięgasz po butelkę oliwy z oliwek, gdy przygotowujesz coś pysznego. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, jak oliwa z oliwek wpływa na utratę wagi i ogólny stan Twojego zdrowia?

Oliwa z oliwek jest najbardziej znana ze swojej zdolności do obniżania ciśnienia krwi, wspierania zdrowia serca i zmniejszania stanów zapalnych. Wyniki badań sugerują nawet, że oliwa z oliwek może mieć działanie przeciwnowotworowe.

Tak więc, oprócz tych wszystkich zdrowotnych korzyści, jeśli jesteś na etapie odchudzania, oliwa z oliwek może pomóc w utracie wagi.

Czy oliwa z oliwek pomaga w utracie wagi?

Prosta odpowiedź brzmi: tak. Oliwa z oliwek może pomóc w utracie wagi. Oto jak:

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają utrzymać

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (MUFA). Przegląd badań z 2013 roku sugeruje, że tłuszcze nienasycone, takie jak MUFA, są bardziej korzystne dla utrzymania zdrowej wagi niż ich odpowiedniki z tłuszczów nasyconych.

Badanie przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że dieta bogata w tłuszcze jednonienasycone pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze i gromadzeniu się tłuszczu.

Trójglicerydy średniołańcuchowe wspomagają spalanie tłuszczu

Oliwa z oliwek jest również doskonałym źródłem średniołańcuchowych trójglicerydów (MCT), które szybko się rozkładają i są wchłaniane przez wątrobę, która wykorzystuje je do produkcji energii.

Przegląd badań wykazał, że MCT odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Jedno z badań wykazało nawet, że MCT przyczyniają się do wytwarzania wyższego poziomu hormonów regulujących apetyt, takich jak peptyd YY, niż długołańcuchowe trójglicerydy, dzięki czemu uczestnicy dłużej czują się syci.

W tym samym badaniu stwierdzono również, że MCT mogą przyczynić się do zwiększenia zdolności organizmu do spalania tłuszczu i kalorii.

Dieta śródziemnomorska = zrównoważona dieta

Dieta śródziemnomorska jest doskonałym przykładem korzyści płynących z oliwy z oliwek w działaniu.

Ta smaczna dieta opiera się na dużej ilości owoców, warzyw, roślin strączkowych, orzechów, nasion, pełnego ziarna i ziemniaków. Głównym źródłem tłuszczu w diecie śródziemnomorskiej jest oliwa z oliwek, ale w potrawach często pojawiają się także ryby.

W tym stylu odżywiania ogranicza się (choć nie wyklucza!) spożywanie czerwonego mięsa i słodkich przysmaków.

A ponieważ dieta nie powinna powodować niepotrzebnego stresu, jedno z badań na zwierzętach sugeruje, że dieta śródziemnomorska może również pomagać w redukcji stresu u zwierząt naczelnych. Choć nadal potrzebujemy badań na ludziach, to jednak pokazuje to, że dieta może przynosić korzyści nie tylko żywieniowe. 

Czy oliwa z oliwek + sok z cytryny = utrata wagi?

Niektórzy uważają, że mieszanie oliwy z oliwek i soku z cytryny jako napoju może przyspieszyć utratę wagi.

Ale chociaż oczyszczanie organizmu może wydawać się szybkim rozwiązaniem, to nie jest to wszystko, na co się je szykuje.

Płynne oczyszczanie przynosi tymczasowe rezultaty i może spowodować, że będziesz przyjmować bardzo mało kalorii. Zgodnie z wynikami badań może to prowadzić nie tylko do utraty tłuszczu, ale także mięśni. Tak więc, choć można w ten sposób schudnąć, nie jest to ani zdrowe, ani trwałe.

Najlepiej nie polegaj na krótkoterminowych (i potencjalnie szkodliwych) rozwiązaniach, takich jak płynne detoksy. Nie zaszkodzi jednak zmieszać sok z cytryny i oliwę z oliwek, aby uzyskać zdrowy sos do sałatki.

A zatem, ile oliwy z oliwek potrzebujesz dziennie, aby schudnąć?

Oliwa z oliwek jest najskuteczniejsza w odchudzaniu, gdy jest włączona do ogólnej diety. Badania przeprowadzone w 2010 roku, porównujące dietę wzbogaconą o oliwę z oliwek ze standardową dietą niskotłuszczową, wykazały, że uczestnicy diety z oliwą z oliwek stracili więcej na wadze.

Jaką zatem ilość oliwy z oliwek powinieneś stosować każdego dnia?

Ważne jest, by najpierw zrozumieć, że 1 łyżka stołowa (15 mililitrów) oliwy z oliwek zawiera 119 kalorii i 14 gramów tłuszczu, co może szybko się sumować.

Staraj się ograniczać spożycie oliwy z oliwek do kilku łyżek stołowych. Oznacza to, że picie oliwy z oliwek w celu utraty wagi nie jest najlepszym pomysłem.

7 sposobów na wykorzystanie oliwy z oliwek w procesie odchudzania

Oliwa z oliwek jest “najlepszym przyjacielem”, jakiego można mieć w kuchni. Jest doskonałym towarzyszem wszystkich rodzajów potraw i można ją dodawać do każdego kulinarnego przygotowania. Jeśli jednak zależy Ci na zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów, oto 7 sposobów na wykorzystanie oliwy z oliwek w procesie odchudzania.

 

Oliwa z oliwek z cytryną

Jednym ze sposobów wykorzystania oliwy z oliwek do odchudzania jest połączenie jej z cytryną. Jest to jeden z najpotężniejszych środków, jakie istnieją, aby oczyścić i wyeliminować toksyny z organizmu. Cytryna zawiera, oprócz witaminy C, hesperydynę. Jest to flawonoid, który przyczynia się do poprawy funkcjonowania drenażu limfatycznego, a tym samym do zatrzymywania płynów w organizmie. Spożywaj na śniadanie sok z oliwy z oliwek z dodatkiem połówki cytryny, a zobaczysz, jak stopniowo poprawia się Twoja sylwetka. Można więc powiedzieć, że połączenie oliwy z oliwek i cytryny pomoże Ci schudnąć.

 

Oliwa z oliwek z imbirem

Imbir to korzeń, który po spożyciu wywołuje w organizmie efekt termogeniczny. Imbir jest w stanie aktywować Twój układ nerwowy, a w konsekwencji aktywować wszystkie procesy, które wytwarzają energię (w tym również tłuszcz). Oznacza to, że imbir jest naturalnym spalaczem tłuszczu. 

Inny doskonały sposób wykorzystania oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia w procesie odchudzania. Dodaj trochę imbiru i oliwy z oliwek do sałatek, a zobaczysz, jak w krótkim czasie zmniejszy się ilość tkanki tłuszczowej.

 

Oliwa z oliwek z solą i ogórkiem

Ładna pogoda to synonim dużej ilości owoców i warzyw. A wśród nich są ogórki. Pyszne i bardzo orzeźwiające. Jedzenie, które pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy. Duża zawartość wody w ogórku sprawia, że ma on mało kalorii. Ponadto ogórek zawiera dużo błonnika, który pomaga usuwać toksyny z organizmu. Dodaj szczyptę soli i oliwy z oliwek do kilku ogórków, a otrzymasz wspaniałą przystawkę, która pomoże Ci schudnąć. Czy uważasz, że istnieje lepszy sposób na wykorzystanie oliwy z oliwek do odchudzania?

 

Oliwa z oliwek w połączeniu z pieprzem cayenne

Choć może się na to nie zanosi, pieprz cayenne jest środkiem pobudzającym trawienie. Przyprawa ta stymuluje produkcję soków i enzymów żołądkowych, które trawią spożywane pokarmy, eliminując toksyny powstające w organizmie. Przyspiesza także metabolizm i spalanie tłuszczu.

Jednym ze sposobów na wykorzystanie pieprzu cayenne jest umieszczenie kilku sztuk w szklanej butelce z oliwą z oliwek do aromatyzowania potraw. Zobaczysz, jak pieprz cayenne będzie Ci służył wraz z oliwą z oliwek, aby schudnąć. Pamiętaj, że ważne jest, aby wiedzieć, jak konserwować oliwę z oliwek.

Oliwa z oliwek w smoothie – detoksykacja i redukcja wagi

Modne stały się detoksykujące zielone koktajle na odchudzanie. I nie bez powodu. Są one bombą zegarową przeciwko tłuszczowi i toksynom w organizmie. Są pełne witamin, minerałów, błonnika i innych składników odżywczych, które pomagają utrzymać wagę na dystans. Możesz jednak wzmocnić ich moc o wiele bardziej, a zwłaszcza smak tych koktajli, dodając odrobinę oliwy z oliwek. Dzięki temu będziesz mieć kolejny sposób na wykorzystanie oliwy z oliwek do odchudzania.

 

Oliwa z oliwek z octem balsamicznym

Nie może być lepszego połączenia niż oliwa z oliwek z octem balsamicznym. Oba produkty doskonale łączą swoje wyśmienite smaki. Dzięki nim stworzysz kulinarny eliksir, który maksymalnie wydobędzie smak Twoich potraw.

Ale oprócz tego wszystkiego, ocet balsamiczny podawany razem z oliwą z oliwek pozwala schudnąć, czy wiedziałaś o tym? Ten rodzaj octu ma bardzo mało kalorii, a wśród jego licznych składników odżywczych wyróżnia się potas. Jest to minerał o działaniu moczopędnym, który eliminuje toksyny z organizmu.

 

Jedna łyżka stołowa oliwy z oliwek na odchudzanie (przy każdym posiłku)

Gotowanie z oliwą z oliwek pozwala maksymalnie wydobyć smak potraw. Zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej, najlepszym sprzymierzeńcem, jakiego możesz mieć w kuchni, jest oliwa z oliwek. Eksperci w dziedzinie żywienia i zdrowia zalecają dodawanie jednej łyżki stołowej oliwy z oliwek do każdego posiłku.

Pamiętaj, że jest to tłuszcz i choć jest najzdrowszy, ma swój procent kalorii. Dlatego należy spożywać tylko te, które są niezbędne. Jeśli chcesz stosować oliwę z oliwek, aby schudnąć, nie przesadzaj z jej ilością.

 

Wskazówki dotyczące stosowania oliwy z oliwek w diecie odchudzającej?

Co sądzisz o tych różnych sposobach wykorzystania oliwy z oliwek w celu utraty wagi? Pyszne i łatwe do włączenia do codziennej diety, prawda? Ale te 7 sposobów nie jest jedynymi, które istnieją. Możesz wykorzystać oliwę z oliwek w wielu innych kulinarnych sposobach i wzmocnić jej właściwości odchudzające.

Zapamiętaj te wskazówki, jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów:

– Nie spożywaj więcej niż jedną łyżkę stołową oliwy z oliwek w każdym posiłku.

– Ilość kalorii, jaką powinnaś spożywać w ciągu dnia, wynosi od 2000 do 2500 kcal.

 – Ważne jest, aby pić więcej niż dwa litry wody.

 – Nie należy spożywać gotowej żywności.

 – Staraj się maksymalnie ograniczyć spożycie cukru.

 – Zmniejszać ilość soli w posiłkach tak bardzo, jak to możliwe.

 – Do przyprawiania sałatek należy używać oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

Wniosek Końcowy

Wśród wielu korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie stanów zapalnych, oliwa z oliwek może również odgrywać rolę w zdrowej utracie wagi.

Najskuteczniejszym sposobem na wykorzystanie oliwy z oliwek do zrzucenia zbędnych kilogramów jest włączenie jej do ogólnej diety. Pomyśl o popularnej diecie śródziemnomorskiej, która wykorzystuje oliwę z oliwek jako główne źródło (zdrowego!) tłuszczu.

Ważne jest, aby być ostrożnym wobec “szybkich rozwiązań”, jeśli chodzi o stosowanie oliwy z oliwek w celu utraty wagi. Twierdzenie, że oliwa z oliwek może szybko pozbyć się kilogramów jako olejek do masażu lub podczas oczyszczania organizmu, nie przyniesie ci zdrowych i długotrwałych rezultatów.

Odkryj związek między oliwą z oliwek a utratą wagi