Czy picie wody pomaga w odchudzaniu?

Jeśli zastanawiasz się, czy picie wody prowadzi do utraty wagi, to prosta odpowiedź brzmi: tak, prowadzi. Jednak, aby robić to dobrze, musisz właściwie zrozumieć związek między piciem wody a utratą wagi – i właśnie temu służy ten artykuł!

Omówimy najważniejsze wskazówki i sztuczki, dzięki którym można wykorzystać wodę do utraty wagi.

Czy picie wody odchudza?

Nauka sugeruje, że woda może pomóc w utracie wagi na wiele sposobów. Może hamować apetyt, przyspieszać metabolizm oraz ułatwiać i usprawniać ćwiczenia fizyczne, a wszystko to może przyczynić się do osiągnięcia lepszych wyników na wadze.

Picie wody zdecydowanie pomaga w odchudzaniu, a także jest niezbędne dla zdrowia organizmu.

Dbając o prawidłowe nawodnienie każdego dnia, możemy liczyć na takie korzyści jak:

  • przyspieszenie metabolizmu ,
  • oczyszczanie organizmu,
  • sprawniejsze działanie układu pokarmowego,
  • oczyszczanie nerek,
  • wspomaganie zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
  • Osoby, które piją zbyt mało wody, często cierpią na bóle głowy i odczuwają chroniczne zmęczenie, mogą być również osłabione i zmagać się z częstymi zaparciami.

“Woda bierze udział we wszystkich procesach komórkowych w organizmie, a kiedy jesteś odwodniony, wszystkie one przebiegają mniej wydajnie – dotyczy to także metabolizmu. Pomyśl o tym jak o swoim samochodzie: jeśli masz wystarczająco dużo oleju i benzyny, będzie on pracował wydajniej. Tak samo jest z twoim ciałem”.

“Twój metabolizm to w zasadzie seria reakcji chemicznych, które zachodzą w twoim ciele” – mówi Trent Nessler, PT, DPT, MPT, dyrektor zarządzający Baptist Sports Medicine w Nashville. “Pozostawanie nawodnionym utrzymuje te reakcje chemiczne w płynnym ruchu”. Bycie odwodnionym nawet w 1% może spowodować znaczny spadek metabolizmu.

Jedno małe badanie, opublikowane w październiku 2018 r. w Clinical Nutrition Research, wykazało, że picie wody przed posiłkami pomogło naturalnie zmniejszyć spożycie kalorii, co z kolei może wspierać zdrowe zarządzanie wagą. Kiedy badani wypijali jedną i jedną czwartą szklanki wody przed posiłkiem, jedli mniej w porównaniu z grupami, które wypijały taką samą ilość po posiłku lub nie piły wcale. W badaniu wzięło udział tylko 15 uczestników w wieku od 20 do 30 lat, dlatego potrzebne są większe, bardziej zróżnicowane badania.

 

“Innymi słowy, picie wody przed jedzeniem lub z jedzeniem może prowadzić do zmniejszenia ilości spożywanego pokarmu, a tym samym do utraty wagi” – wyjaśnia Do. “Picie wody na godzinę przed spożyciem posiłku może dać czas na zadziałanie hormonalnych sygnałów sytości i doprowadzić do zmniejszenia głodu w czasie jedzenia”.

Zauważa on również, że podobny efekt może przynieść zwiększenie spożycia błonnika przed posiłkami lub wybór wielu mniejszych przekąsek w ciągu dnia (zamiast trzech większych posiłków).

Ile wody należy pić, aby schudnąć?

Do twierdzi, że nie ma określonej ilości wody zalecanej przy odchudzaniu, ponieważ związek między tymi dwoma czynnikami nie został naukowo udowodniony. Aby jednak utrzymać równowagę nawodnienia, sugeruje przestrzeganie zaleceń National Academies of Sciences, Engineering and Medicine: 15,5 szklanki (3,7 litra lub 124 uncje) dla mężczyzn i 11,5 szklanki (2,7 litra lub 92 uncje) dla kobiet. Obejmuje to wodę i płyny pochodzące z pożywienia – mówi.

Jak zwiększyć spożycie wody?

Podobnie jak w przypadku innych zachowań związanych ze zdrowym stylem życia, włączenie przerw na picie wody do codziennej rutyny może pomóc w wytrwaniu w tej praktyce – sugeruje Do. “Może to oznaczać powiązanie spożywania wody z obecnymi nawykami (na przykład wypicie kubka wody po wieczornym myciu zębów) lub ustawienie przypomnień o tym”.

Innym podejściem może być dodanie do swojej diety pokarmów zawierających wodę. Klinika Mayo wskazuje, że wiele owoców i warzyw ma wysoką zawartość wody, a arbuz i szpinak to dwa produkty, które zawierają prawie 100 procent wody.

Sass sugeruje, by mieć przy sobie butelkę z wodą i ustawić w urządzeniu przypomnienia, by zachęcać się do picia. Można też skorzystać z pomocy inteligentnej butelki na wodę, takiej jak HidrateSpark, która oblicza, ile wody należy wypić, i śledzi jej spożycie.

Na koniec Sass sugeruje, by motywować się do picia wody poprzez dodawanie jej smaku. “Jeśli nie przepadasz za zwykłą wodą, dodaj do niej zdrowych dodatków, takich jak cytryna lub limonka, świeża mięta, plasterki ogórka, świeży imbir lub lekko przetarte kawałki sezonowych owoców” – radzi.

Kiedy należy pić wodę, aby schudnąć?

Jeśli chodzi o to, kiedy powinno się pić wodę, aby zmaksymalizować utratę wagi, picie jej przed posiłkiem może pomóc zmniejszyć apetyt i zapobiec przejadaniu się. A ponieważ woda może pomóc w trawieniu, warto rozważyć wypicie jej po posiłku. Ogólnie rzecz biorąc, Sass zaleca rozłożenie spożycia wody na cały dzień.

“Ponadto, niektóre napoje zawierają substancje chemiczne – takie jak kofeina – które stymulują produkcję moczu” – zauważa. Innymi słowy, mają one odwrotny, odwadniający efekt. Choć nie musisz przerzucać się na kawę bezkofeinową w celu nawodnienia organizmu, sugeruje on, by starać się rozpoznać, kiedy należy rozważyć dodatkowe spożycie wody – na przykład w przypadku gorącej pogody lub wysiłku fizycznego – i upewnić się, że w odpowiedzi na to nawadniasz organizm.

5 kroków, jak wykorzystać wodę do utraty wagi

KROK 1: PIJ WODĘ PRZED JEDZENIEM

Ponieważ woda hamuje apetyt, picie jej przed posiłkiem może sprawić, że poczujesz się pełniejszy, a tym samym zmniejszysz ilość spożywanego jedzenia. Portal zdrowia WebMD podaje, że picie wody przed posiłkiem powoduje zmniejszenie spożycia średnio o 75 kalorii na posiłek. Picie wody przed jednym posiłkiem dziennie zmniejszyłoby spożycie kalorii o 27 000 w ciągu roku. Proszę policzyć: Tylko dzięki piciu wody straciłbyś około 8 kilogramów rocznie! A teraz wyobraź sobie, że pijesz ją przed każdym posiłkiem. Nasza butelka wody ze stali nierdzewnej Gaiam to świetny sposób, aby upewnić się, że dostarczasz sobie odpowiednią ilość wody przed posiłkiem.

 

KROK 2: ZASTĄP KALORYCZNE NAPOJE WODĄ

Porzuć napoje gazowane i soki i zastąp je wodą, aby pomóc sobie w utracie wagi. Jeśli uważasz, że woda smakuje nudno, dodaj do niej plasterek cytryny. Szklanka wody z cytryną to przepis na udaną utratę wagi, ponieważ pektyny zawarte w cytrynach pomagają zmniejszyć ochotę na jedzenie. Myślisz, że woda nie pomaga w utracie wagi? Zrezygnuj z tych słodzonych napojów na kilka tygodni i zobacz różnicę.

 

KROK 3: PIJ WODĘ ZIMNĄ JAK LÓD

Według redakcji WebMD, picie lodowatej wody pomaga zwiększyć metabolizm, ponieważ organizm musi pracować ciężej, aby ogrzać wodę, dzięki czemu spala więcej kalorii i pomaga schudnąć, po prostu pijąc wodę. Ponadto, lodowata woda jest o wiele bardziej orzeźwiająca niż woda o temperaturze pokojowej. Nasze nowe szerokootworowe butelki na wodę ze stali nierdzewnej o pojemności 32 oz. łączą w sobie styl i funkcjonalność, dając Ci narzędzia, których potrzebujesz, aby zacząć tracić na wadze i przyspieszyć metabolizm.

Łączą styl z funkcjonalnością i mogą ostatecznie dać Ci narzędzia, których potrzebujesz, aby zacząć tracić na wadze i przyspieszyć metabolizm.

KROK 4: UDERZ NA SIŁOWNIĘ

Ponieważ picie wody zapobiega skurczom mięśni i utrzymuje stawy w dobrym stanie, możesz ćwiczyć dłużej i intensywniej. To jeszcze jeden sposób, w jaki odpowiednie nawodnienie pomaga schudnąć. Niezależnie od tego, czy wolisz spokojne wskazówki Rodneya Yee, czy intensywny bodziec Jillian Michaels, mamy wiele opcji, dzięki którym Twoja strategia odchudzania będzie pasować do Twojego zabieganego stylu życia.

KROK 5: UPEWNIJ SIĘ, ŻE PIJESZ WYSTARCZAJĄCO DUŻO WODY

Jeśli naprawdę chcesz, by woda, którą pijesz, pomogła ci schudnąć, powinieneś przestrzegać zasady “8×8” zalecanej przez większość dietetyków: Pij osiem ośmiouncjowych szklanek wody dziennie, aby stracić na wadze i utrzymać idealną wagę. Może być konieczne picie większej ilości wody, jeśli dużo ćwiczysz lub intensywnie się pocisz, lub mniejszej ilości wody, jeśli pijesz inne napoje, takie jak herbata ziołowa (upewnij się, że jest bezkofeinowa).

     Woda na odchudzanie