Soda Oczyszczona na Odchudzanie: Czy to Działa?

Soda oczyszczona jest dobrze znana ze swojej szerokiej gamy zastosowań, od dezodoryzacji lodówki po wybielanie zębów. Redukcja wagi jest wśród najnowszych zgłoszonych korzyści.

Niektórzy twierdzą, że pomoże Ci szybko stracić dodatkowe kilogramy poprzez rozcieńczenie sody oczyszczonej w winie, occie jabłkowym lub soku z cytryny i wypicie go na pusty żołądek Inni mówią, że sztuką byłoby po prostu zrelaksować się w patelni z sodą oczyszczoną.

Ten post omawia, czy soda oczyszczona zapewnia jakiekolwiek korzyści z utraty wagi, a także możliwe niebezpieczeństwa związane z miksturami sody oczyszczonej.

Czy to Działa?

Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, jest lekko zasadowa. Niektórzy ludzie wierzą, że spożywanie substancji alkalicznych sprzyja utracie wagi.

Jednak badania naukowe nie znalazły dowodów na poparcie tej teorii. Ciało naturalnie reguluje swój poziom pH, aby zapewnić, że nie jest zbyt kwaśne lub zasadowe. To, co dana osoba zjada, ma bardzo mały wpływ na ten proces.

Dlatego spożywanie sody oczyszczonej, aby uczynić ciało bardziej zasadowym i promować utratę wagi, jest bardzo mało prawdopodobne, aby działać.

Picie sody oczyszczonej z wodą jest jedną z metod, które ludzie mogą wykorzystać, aby spróbować schudnąć.

W niektórych przypadkach może to pomóc osobie schudnąć, ale prawdopodobnie nie z powodu sody oczyszczonej. Badania sugerują, że spożywanie większej ilości wody może pomóc osobie w utracie wagi. Dlatego każda utrata wagi, którą osoba doświadcza od picia sody oczyszczonej z wodą, może być spowodowana wodą, a nie sodą oczyszczoną.

Pijąc więcej wody, ludzie mogą nie czuć potrzeby jedzenia tak dużo. Ponadto, posiadanie większej ilości wody w organizmie może promować rozkład tłuszczów. 

Obawy Dotyczące Bezpieczeństwa

Spożywanie sody oczyszczonej może powodować różne skutki uboczne. Jeśli ludzie spożywają sodę oczyszczoną, będą musieli oddawać więcej moczuTrusted Source co lekarze nazywają diurezą wodorowęglanową.

Przez oddawanie moczu więcej niż zwykle, ciało traciTrusted Source chlorki, sód, potas i wodę, z których wszystkie są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu.

Zbyt dużo sody oczyszczonej może upośledzić sposóbTrusted Source pracy nerek, potencjalnie uniemożliwiając nerkom prawidłowe filtrowanie sody oczyszczonej.

W skrajnych przypadkach odwodnienie z konieczności oddawania moczu i niemożności uzupełnienia wody w organizmie może spowodować poważne komplikacje.

W jednym studium przypadku, osoba doświadczyła encefalopatii krwotocznej, która obejmuje krwawienie i stan zapalny w mózgu, po spożyciu dużej ilości sody oczyszczonej.

Autorzy zasugerowali, że mogło się to zdarzyć, ponieważ spożywanie dużych ilości sody oczyszczonej może powodować wyższy niż normalny poziom sodu we krwi, znany jako hipernatremia.

W ciężkich przypadkach, hipernatremia może spowodować kurczenie się neuronów i komórek w mózgu. Ten skurcz może powodować krwotoki mózgowe, ponieważ zwiększa napięcie na żyłach w czaszce, co ostatecznie powoduje pęknięcie naczyń krwionośnych.

Ludzie często doświadczają wymiotów i biegunki po spożyciu zbyt dużej ilości sody oczyszczonej. Powodem tego jest to, że wysoka ilość sodu wciąga wodę do przewodu pokarmowego, aby pomóc w jej wchłonięciu.

Po organizm wchłania ten sód, może to spowodować drgawki, odwodnienie i niewydolność nerek.

Ludzie mogą również mieć trudności z oddychaniem po spożyciu zbyt dużej ilości sody oczyszczonej. Jeśli organizm staje się zbyt zasadowy, pracuje, aby przywrócić jego kwasowość poprzez zatrzymanie dwutlenku węgla wewnątrz płuc, zamiast wydychać go na zewnątrz.

Innym bardzo poważnym potencjalnym skutkiem ubocznym spożycia zbyt dużej ilości sody oczyszczonej jest pęknięcie żołądka, które może wystąpić z powodu szybkiego tworzenia się gazu w żołądku.

Ludzie są bardziej narażeni na doświadczenie pęknięcia żołądka po spożyciu alkoholu lub zjedzeniu dużego posiłku, ponieważ czynności te zwiększają ilość gazu znajdującego się już w żołądku.

Zalecenie

Poison Control zaleca, aby ludzie nie spożywać sody oczyszczonej przez siebie z jakiegokolwiek powodu, chyba że dostawca opieki zdrowotnej kieruje je do tego. W tym przypadku, powinny one tylko wziąć sody oczyszczonej jak ich dostawca opieki zdrowotnej zaleca.

Niektóre osoby są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych niż inne. Ludzie, którzy powinni unikać stosowania sody oczyszczonej obejmują starszych dorosłych i tych, którzy mają zaburzenia używania alkoholu, mniejszą objętość krwi w organizmie, lub choroby nerek lub płuc.

Ludzie powinni zawsze skontaktować się z dostawcą opieki zdrowotnej, jeśli używają sody oczyszczonej do czegokolwiek innego niż pieczenie lub gotowanie.

Potencjalne skutki uboczne spożywania sody oczyszczonej w dużych ilościach samodzielnie lub z wodą są potencjalnie bardzo poważne. Osoba, która to zrobiła może potrzebować nagłej pomocy medycznej.

Zdrowe Odchudzanie

Ludzie mają większe szanse na osiągnięcie i utrzymanie swojej wagi, jeśli będą tracić na wadze stopniowo i systematycznie.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zalecają, aby ludzie tracili nie więcej niż 2 funty (lb) lub 0,9 kilograma, na tydzień.

Aktywność fizyczna

Ważnym krokiem do utraty wagi jest ustalenie realistycznych celów.

Cele te powinny być mieszanką długo- i krótkoterminowych, każdy z nagrodą na końcu. Na przykład, jeśli osoba chce stracić 10 lb, to może być długoterminowy cel.

Krótkoterminowym celem może być liczba kroków, które dana osoba zamierza wykonać każdego dnia, aby stracić tę wagę. Innym celem krótkoterminowym może być chodzenie do i z pracy lub 20-minutowa przejażdżka rowerem w weekend.

Cele krótkoterminowe powinny być konkretne i realistyczne.

Z tego czy innego powodu, takiego jak dłuższy dzień w pracy lub zobowiązania rodzinne, ludzie mogą nie osiągnąć swoich krótkoterminowych celów. Jest to całkowicie normalne, a ludzie powinni po prostu spróbować ustawić nowe, osiągalne cele tak szybko, jak to możliwe.

Zdrowe odżywianie

Zdrowe nawyki żywieniowe są kluczowe dla utraty wagi w sposób trwały. Większość ludzi kształtuje swoje nawyki żywieniowe w dzieciństwie, a ich zmiana może być trudna, ale nie niemożliwa.

Ważne jest, aby nie wprowadzać nagłych, drastycznych zmian w diecie, takich jak jedzenie tylko sałatki przy każdym posiłku. Chociaż to podejście może prowadzić do krótkoterminowej utraty wagi, jest bardzo trudne do trzymania się i może nie dać ludziom wszystkich składników odżywczych, których potrzebują.

Zamiast tego, CDC sugeruje trzyetapowe podejście do rozwijania zdrowszych nawyków żywieniowych:

  • Zastanów się nad nawykami żywieniowymi, zarówno dobrymi, jak i złymi, i zidentyfikuj wszelkie wyzwalacze tych, które są niezdrowe.
  • Zastąp mniej zdrowe nawyki żywieniowe bardziej zdrowymi.
  • Wzmacniaj nowe nawyki żywieniowe.

Na przykład, jeśli osoba zdaje sobie sprawę, że je zbyt szybko, może świadomie skupić się na jedzeniu wolniej. Można to zrobić między innymi poprzez celowe odkładanie przyborów do jedzenia pomiędzy kęsami.

Inną strategią jest zrobienie zdrowego planu posiłków, a następnie przygotowanie posiłków na następny tydzień. Osoba może zrobić wszystkie swoje posiłki na tydzień podczas weekendu. Robienie tego może pomóc zmniejszyć pokusę kupowania na wynos lub fast foodów.

Podobnie jak w przypadku celów związanych z aktywnością fizyczną, ważne jest, aby ludzie nie myśleli, że 1 dzień jedzenia z ich starymi nawykami oznacza, że wszystkie ich wysiłki są bezcelowe.

Porażki się zdarzają, ale ważne jest, aby następnego dnia zacząć od nowa i kontynuować wzmacnianie swoich nowych, zdrowych nawyków.

Podsumowanie

Nie ma naukowych dowodów na to, że soda oczyszczona jest skuteczna w odchudzaniu.

W rzeczywistości istnieje wiele potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych spożywania sody oczyszczonej w dużych ilościach samodzielnie lub z wodą.

Poison Control powiedzieć, że ludzie nie powinni spożywać sody oczyszczonej, chyba że dostawca opieki zdrowotnej zaleca go.

Istnieją inne sposoby na utratę wagi, które prawdopodobnie będą bardziej skuteczne.

Soda Oczyszczona dla Utraty Wagi