Kurkuma na Odchudzanie: Jak to Działa?

Wydaje się, że kurkuma od zawsze była podstawową przyprawą stosowaną w medycynie naturalnej do leczenia wielu różnych dolegliwości. Z rozdrobnionych korzeni rośliny Curcuma longa pozyskiwany jest silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny o nazwie kurkumina. W ostatnich dziesięcioleciach nauka potwierdziła pozytywne opinie na temat wielu korzyści zdrowotnych kurkumy.

Dzięki tak wspaniałym rezultatom w szerokim spektrum schorzeń, kurkumina jest obecnie stosowana eksperymentalnie w wielu różnych dziedzinach. Ale czy kurkuma jest dobra na utratę wagi, spalanie tłuszczu i metabolizm?

Kurkuma na Odchudzanie: Czy to Działa?

Badania potwierdziły silne korzyści kurkumy w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów i astma. Wykazano nawet, że działanie antyoksydacyjne kurkuminy jest korzystne w pielęgnacji skóry, zapobieganiu nowotworom i bólom fibromialgicznym.

W najnowszych badaniach naukowcy odkryli potencjał kurkuminy w kontrolowaniu wagi u osób otyłych lub cierpiących na zaburzenia metabolizmu. Odkrycie to może być świetną wiadomością dla osób, które chcą pozbyć się tłuszczu z brzucha i spalić kilka dodatkowych kalorii. 

Aby zrozumieć, w jaki sposób kurkuma wpływa na utratę wagi, musimy najpierw omówić metabolizm w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Czym Jest Metabolizm?

Metabolizm to złożony proces biochemiczny polegający na przekształcaniu tego, co jemy i pijemy, w energię dla organizmu. Kalorie łączą się z tlenem, uwalniając energię, gdy nasz organizm potrzebuje jej do działania.

Nawet gdy jesteśmy w stanie spoczynku, organizm nadal potrzebuje energii do wykonywania wszystkich swoich funkcji biologicznych. Należą do nich krążenie krwi, oddychanie, a także wzrost i naprawa komórek. Ilość energii potrzebnej do wykonania tych funkcji nazywana jest podstawową przemianą materii. Należy o nim myśleć jak o podstawowej przemianie materii.

Na podstawową przemianę materii ma wpływ wiele czynników, w tym

  • Wielkość i skład ciała: Większe osoby, zwłaszcza te z większym odsetkiem beztłuszczowej masy mięśniowej, spalają więcej kalorii w spoczynku.
  • Twoja płeć: Mężczyźni często mają więcej mięśni i mniejszy procent tkanki tłuszczowej niż kobiety o tej samej wadze i w tym samym przedziale wiekowym. Dlatego mężczyźni mają przewagę w spalaniu większej ilości kalorii w spoczynku.
  • Twój wiek: Z wiekiem tłuszcz stanowi większy procent ogólnej masy ciała, ponieważ spowalnia się regeneracja mięśni, a beztłuszczowa masa ciała zaczyna się zmniejszać. Dlatego naturalne starzenie się organizmu spowalnia spalanie kalorii.

Oprócz podstawowej przemiany materii, inne czynniki wpływające na spalanie kalorii to codzienna aktywność fizyczna i termogeneza (zdolność organizmu do trawienia, wchłaniania i transportowania składników odżywczych). 

Aktywność fizyczna jest najważniejszym z nich, a oto dlaczego. Istnieją dwa sposoby na schudnięcie:

  • Wygenerowanie deficytu energetycznego poprzez spożywanie mniejszej ilości kalorii w ciągu dnia.
  • Zwiększyć liczbę spalanych kalorii poprzez zwiększenie aktywności fizycznej.

Najlepiej byłoby, gdyby schemat odchudzania obejmował obie te rzeczy w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Osoby z zaburzeniami metabolizmu mogą nie radzić sobie z tym procesem, co może prowadzić do ogromnych trudności w utrzymaniu zdrowej wagi. 

Z nadwagą wiąże się wiele zagrożeń dla zdrowia, o których należy pamiętać. Otyłość może prowadzić do wielu powikłań, w tym depresji, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, udaru, rozwoju zaburzeń metabolicznych i problemów ze zdrowiem wątroby. Aby zachować długowieczność, należy kontrolować swoją wagę. 

Dlaczego Kurkumina?

Nie ma przysłowiowej “magicznej kuli” na odchudzanie. Choć niektóre suplementy diety są warte swojej ceny, powinny być jedynie towarzyszami w podróży odchudzającej, a nie drogowskazem. Czy kurkumina jest jednym z tych pomocnych suplementów w walce z tłuszczem z brzucha?

Kurkumina przynosi znaczne korzyści w zwalczaniu stanów zapalnych, a także zwiększa aktywność przeciwutleniającą. Badania wykazały również pozytywny wpływ na zarządzanie zaburzeniami metabolicznymi związanymi z otyłością, takimi jak cukrzyca. Z tego powodu naukowcy uważają, że kurkumina może mieć również wpływ na kontrolę wagi.

W tym wpisie omówimy badania dotyczące potencjału kurkuminy w zakresie zwiększania spalania tłuszczu i utraty wagi.

Czy Kurkumina Pomaga w Utracie Wagi?

Pierwsze badanie, któremu się przyjrzymy, oceniało skuteczność kurkuminy w grupie 44 osób z nadwagą i zespołem metabolicznym. Badanie to było randomizowane i kontrolowane.

Zespół metaboliczny to grupa współwystępujących schorzeń, takich jak wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i nadmiar tłuszczu w okolicy talii. Wszystkie te schorzenia łącznie mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca lub udaru mózgu. 

W badaniu, przed zastosowaniem kurkumy, uczestnicy wzięli udział w 30-dniowej diecie i interwencyjnym stylu życia, które przyniosły spadek wagi o mniej niż 2%. Następnie przez kolejne 30 dni każdemu z uczestników podawano kurkuminę i fosfatydyloserynę (PS) łącznie lub samą fosfatydyloserynę.

PS sama w sobie nie wykazała żadnych statystycznie istotnych wyników w zakresie utraty tłuszczu lub spalania kalorii. Jednak podawanie kurkuminy przyniosło doskonałe korzyści. Oto wyniki:

  • Zwiększona utrata wagi z 1,88% do 4,91%.
  • Zwiększony procent redukcji tkanki tłuszczowej z 0,70% do 8,43%.
  • Poprawa redukcji obwodu talii z 2,36% do 4,14%.
  • Lepsze zmniejszenie obwodu bioder z 0,74% do 2,51%.
  • Większa redukcja BMI (wskaźnika masy ciała) z 2,10% do 6,43%.

Wyniki te sugerują, że biodostępna (łatwo wchłaniana) postać kurkuminy, zarówno z fosfatydyloseryną, jak i z ekstraktem z czarnego pieprzu, może pomóc w utracie wagi u osób z nadwagą. 

Inne badania wydają się potwierdzać te wyniki, sugerując, że kurkumina może zmniejszyć częstość występowania chorób związanych z otyłością. Ponieważ przewlekły stan zapalny o niskim stopniu nasilenia często towarzyszy otyłości, uważa się, że suplementy przeciwzapalne mogą pomóc w kontroli wagi. 

Kurkumina wykazuje zdolność do bezpośredniej interakcji z białą tkanką tłuszczową (tłuszczem), hamując przewlekły stan zapalny. Kurkumina indukuje ekspresję adiponektyny, która pomaga regulować poziom glukozy i rozkładać kwasy tłuszczowe. Te mechanizmy działania wykazują zdolność do zmniejszania otyłości i ograniczania jej niekorzystnych skutków. 

W jednym z badań na zwierzętach testowano suplementację kurkuminą na grupie 47 otyłych myszy. Było pięć różnych grup, w których stosowano marginalnie zredukowaną dietę wysokotłuszczową, kurkuminę i piperynę, jakąś kombinację tych dwóch substancji lub żadną z nich.

Wyniki badania wykazały, że otyłe myszy, u których zastosowano niewielkie ograniczenie kalorii przy jednoczesnym stosowaniu kurkuminy i piperyny, straciły więcej tkanki tłuszczowej niż pozostałe cztery grupy. Dlatego kurkumina może mieć działanie pobudzające metabolizm u osób z nadwagą. 

W innym, bardzo podobnym badaniu sprawdzano, jak kurkumina wpływa na utratę wagi w grupie myszy z nadwagą, które stosowały dietę wysokotłuszczową. Podobnie jak w poprzednim badaniu, wyniki wykazały, że kurkumina skutecznie hamowała angiogenezę i adipogenezę, czyli procesy odpowiedzialne za wzrost tkanki tłuszczowej.

Kurkumina znacząco obniżyła również poziom cholesterolu i poprawiła metabolizm lipidów w adipocytach (komórkach specjalizujących się w magazynowaniu tłuszczu). Wynik ten wskazuje na możliwość, że suplementy kurkumy mogą pomóc w zapobieganiu otyłości i zmniejszyć niektóre z niepożądanych skutków ubocznych związanych z przyrostem masy ciała. 

Warto zauważyć, że najlepsze suplementy kurkuminy zawierają piperynę (ekstrakt z czarnego pieprzu) w postaci BioPeryny, aby zwiększyć wchłanianie kurkuminy do krwiobiegu. Badania pokazują, że piperyna sama w sobie ma działanie obniżające poziom lipidów i redukujące tkankę tłuszczową, a także wykazuje potencjał hamowania adipogenezy. 

Zaburzenia tarczycy, które powodują szybki przyrost masy ciała, takie jak niedoczynność tarczycy, również mogą odnieść korzyści z suplementacji kurkumą. Wykazano, że kurkumina, poprzez redukcję stresu oksydacyjnego, może stabilizować środowisko tarczycy i zmniejszać objawy choroby tarczycy.

Jak Przyjmować Kurkumę w Celu utraty Wagi?

Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania kurkumy w procesie odchudzania. Wśród zaleceń, które prawdopodobnie widziałeś, jest stosowanie większej ilości przyprawy do jedzenia, picie mleka z kurkumą lub dodawanie kurkumy w proszku do smoothie.

Prawda jest taka, że jest bardzo mało prawdopodobne, abyś otrzymał leczniczą ilość kurkuminy, stosując te metody. Dzieje się tak, ponieważ ilość kurkuminy w kurkumie w proszku wynosi średnio 3,14%.

Oznacza to, że jeśli spożyjesz 100 mg kurkumy w proszku, otrzymasz tylko około 3,14 mg kurkuminy. To prawie nic i z pewnością nie jest to skuteczny sposób na utratę wagi (lub cokolwiek innego w tej kwestii).

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zawsze zaleca się regularne stosowanie suplementów zawierających kurkuminę w kapsułkach. Dobry produkt będzie zawierał BioPerynę (ekstrakt z czarnego pieprzu), która zwiększa wchłanianie kurkuminy 20-krotnie, oraz AstraGin, który poprawia wchłanianie o dodatkowe 92%.

Końcowe Przemyślenia na temat Korzyści Płynących z Kurkumy dla Utraty Wagi

Czy kurkuma jest dobra na odchudzanie? Odpowiedź wydaje się być twierdząca. Należy pamiętać, że większość badań dotyczyła osób z istniejącymi wcześniej zaburzeniami metabolicznymi. Kurkumina może pomóc tym osobom w poprawie wrażliwości na insulinę, regulacji metabolizmu lipidów, zmniejszeniu stanu zapalnego i redukcji tkanki tłuszczowej. 

W związku z tym potrzebujemy więcej badań, aby potwierdzić, czy kurkumina na odchudzanie może pomóc osobom zdrowym w pozbyciu się tłuszczu z brzucha i zwiększeniu metabolizmu. W każdym razie, kurkumina wydaje się być doskonałym środkiem zapobiegawczym przeciwko komplikacjom, które mogą wynikać z zaburzeń metabolicznych.

Kurkuma na odchudzanie